דלג לתוכן העמוד

עירוב בבית שמש

תושבים נכבדים 

לפניכם מפה של העירוב הכשר והמהודר והמקואות  של העיר בית-שמש והישובים מסביב לבית-שמש המחוברים לעירוב הזה. 

מפה ממחושבת זו של עירוב הוא הראשון במדינת ישראל ואנו מודים ל"שמשפון", על עזרתם הרבה בהכנת המפה ובאירוח המפה ועדכוניה באתר שלהם. "מפת עירוב בית שמש" ניתן לקבל במחלקת שבת, עירובין ומקוואות במועצה הדתית או לראות באתר כאן. 

העירוב והמקואות  המופיעות על מפת העירוב הם בהשגחת הרבנות הראשית בראשותו של רב העיר מרא דאתרא הרה"ג שמעון ביטון שליט"א ובאחזקת המועצה הדתית בראשותו של הרב יהודה מדזידה נ"י. 

כל יום שישי בודקים עובדי העירוב הרב דן אלימי ור' דוד שטרית את כל העירוב ומתקנים כל מה שצריך תיקון.

אורך העירוב של בית שמש הוא כ50 ק"מ ומקיף את כל העיר, אבל לא את איזור התעשייה המערבית. 

סביב רוב העיר יש עירוב מהודר (מסומן באדום על המפה) הבנוי מרוב מחיצות ומיעוט עמודי עירוב בשלושה צדדי העיר.  צד הרביעי בנוי רובו מעמודי עירוב.  העירוב המהודר נעשה ע"פ יעוץ והדרכה של מחלקת עירובין של העדה החרדית. 

העירוב הכשר (מסומן בכחול על המפה) שכולל את העיר כולה בנוי כמו בכל ערי ישראל על עמודי עירוב העירוב הכשר כולל את כביש 38 ותל בית-שמש ומחבר את בית-שמש לישעי, לזנוח ולמחסיה. 

עירוב חצרות יש בבית-הכנסת אוהל יונה מנחם וכן כל ערב פסח רב העיר שוכר מראש-העיר את כל המקומות כמו כן נמצאים על המפה. כל המקואות של הרבנות הראשית והמועצה הדתית בית-שמש.

על כל תקלה בעירוב יש להודיע מיד לעובדי עירוב והכל יתוקן בע"ה עד כניסת שבת

שם טלפון
הרב דן אלימי נייד : 052-3815122 , נייח : 02-9911944
ר' דוד שטרית נייד : 052-4445190

 

שאלות בקשר לעירוב

שם טלפון
הרב צבי דוידוביץ 0533143000
רבנות נייח : 02-9911361  

 

הסברים על עירוב בית שמש

א. הסבר עירוב נופי אביב ורמת נריה

יש עירוב על כביש השירות (הביובים) מתחת לשכונת נופי אביב, החל מגן הפלסטיק(האקליפטוס) על כביש 38 עד קרית בעלזא ברמת בית-שמש ב'. וכן יש חיבור לעירוב של המושב זנוח משני צדדי הגשר. העירוב הזה בנוי כמו רוב העירובין בארץ על עמודי עירוב וחוט ("צורת הפתח") ולכן אפשר ללכת ולטלטל מתחת לנופי אביב ובכביש השירות וכן להכנס לתוך קרית בעלזא מצד שמאל של הבנין ליד הואדי דרך צורת הפתח וכן מותר ללכת מתחת לגשר למושב זנוח.

העירוב החדש מתחת לנופי אביב בנוי בחלקו בחביות כדי שאפשר להזיז אותו דרומה בהתאם להתקדמות פרוייקט הבניה שם.  וכן יש עירוב מהודר של גדרות הגינות של נופי אביב וקיר התמך החדש וגדרות הפרויקט החדש (יסודות צור) ("עומד מרובה בג' רוחות העיר"). 

רמת נריה נמצא בעירוב  המהודר.

 

ב. הסבר עירוב רמת בית שמש א'

עירוב המהודר של רמת בית-שמש א' מחובר לעירוב המהודר של רמת בית-שמש ב' ואפשר ללכת ביניהם. יש "עומד מרבה"(רוב מחיצות) מג' צדדי העיר גם באיזור הזה.

בכביש נהר הידרן מהכיכר שפונה לנחל קישון הוקם קיר בגובה של מטר נטו עד נחל דולב ומשם יש שני קירות תמך באמצע הכביש שחוברו על ידי עמודי עירוב וחוטי עירוב ביחד. ולכן מי שרוצה רק ללכת תוך העירוב המהודר ילך בנהר הירדן מרחוב דולב עד נהר הירקון רק במפלס העליון, כאשר קירות התמך  בין מפלסי הכביש  הם קו העירוב המהודר. העירוב הכשר של עמודי העירוב וחוט העירוב כולל את המפלס התחתון והטיילת לאורך כביש נהר הירדן עד הכיכר והצומת של נהר הירקון והיציאה לכביש 10.

כמו-כן הורחב העירוב המהודר באיזור "אלף" וגבול  העירוב מהודר כולל עכשיו את המדרגות ליד בית-כנסת חב"ד(ע"פ בקשתם) ונמצא מתחת למרכז הרפואי(מרכז רקפת ועוד).

הקו החדש מסומן על מפת העירוב כאן באתר. לחצו כאן לראות תמונות של ההוספות לעירוב.

 

ג. תחומי בית שמש

תשובה לשאלת רבים:אפשר ללכת *בלי טלטול* מבית-שמש לצרעה, למחסיה ולתחילת נחם, שנמצאים בתוך תחום שבת של בית-שמש. נחם נמצא במרחק 850 מ' מהעירוב של בית-שמש (פחות מאלפיים אמה). באדיבות ידידינו המהנדס ולדימיר גרישפון ז"ל (נפטר כ"ט סיון תשס"ז) ממחלקת הנדסה של עיריית בית שמש  נמצא כאן צילום-אויר של תחום שבת המרובע של בית-שמש, שכולל הישובים זנוח וישעי המחוברים לעירוב של בית-שמש. על צילום האויר(קנה מידה 1 - 10.000) נמצא נוסף לסימון  תחום בית-שמש גם סימון של תוספת תחום הליכה בלי טלטול של אלפיים אמה(960  מ'). ולמעשה על הצילום אוויר 900מ'.

לחצו כאן לראות מפת תחומי שבת בית שמש ובסביבה

 

ד. עירוב מושב זנוח

תשובה לשואלים:עירוב של  מושב זנוח תוקן ומחובר לעירוב העירוני ברמב"ש ב'  משני צדדי הגשר מעל נחל זנוח וכן לעירוב העירוני  במעבר ליד צרכניית גור וחנות עזרה ואחוה .